Здравейте и добре дошли! :)

“Не вземайте на сляпа вяра това, което сте чули. Не вярвайте на доктрини, само защото те идват от древността и са се предавали от поколение на поколение. Не вярвайте на каквото и да е, само защото то се следва сляпо от множеството. Не вярвайте на каквото и да е, само защото е било казано от древните мъдреци. Не вярвайте на истини, само защото имате пристрастие към тях или по силата на стар навик. Не приемайте за истина нещо само, защото е било изречено от някой авторитет, ваш учител, по-възрастен или по-знаещ от вас. Обмисляйте, анализирайте и проверявайте в практиката и, ако резултатите потвърждават казаното и спомагат за доброто на всички, приемете истината и я следвайте, приложете я в живота си.”
Буда

4.03.2013 г.

За писането...



    Разликата между писане на текстове и литературни творби е коренно различна. Първото което може да се каже, е че литературата не се съчинява. Тя трябва да е израз на живота, с всичките моменти и категории, а това означава, че авторът – белетрист трябва да познава битието в дълбочина и проблематиката, пред която е изправен човека в съвременната действителност.
    Писането на първата книга не е проблем, въпреки че вълненията на автора са изпълнени с много въпроси… Тя е първата рожба на своя родител и емоциите му са напълно оправдани. Когато се говори за следващата му книга и после друга е много трудно, защото белетристът трябва да има богати впечатления, изключителни запаси от преживявания, добре подбран материал и задължително да познава живота в дълбочина, и проблемите пред които е изправен човека в съвременната действителност.
    Едно произведение ( каквото и да е в белетристиката) не бива да е интуитивно, то трябва да бъде изживяно, изстрадано, да отразява човешките тегоби, да бъде написано с искрен и прост стил, така че да бъде увлекателно четиво. А за това се иска богат речников запас.
    Творецът не бива да бъде затворен като в клетка, той трябва да осъществява реални връзки с хората (без да ги дели на пол, раса, убеждения и т.н.), с природата… (действителността във всичките и категории).
    Произведенията трябва да имат душа, да дишат. В тях трябва де се усеща живота в реалните му измерения… (радостта, любовта, тъгата, омразата и всички други категории).
    Стилът трябва да бъде искрен и прост.
...
автор: Николай Пеняшки - Плашков