Здравейте и добре дошли! :)

“Не вземайте на сляпа вяра това, което сте чули. Не вярвайте на доктрини, само защото те идват от древността и са се предавали от поколение на поколение. Не вярвайте на каквото и да е, само защото то се следва сляпо от множеството. Не вярвайте на каквото и да е, само защото е било казано от древните мъдреци. Не вярвайте на истини, само защото имате пристрастие към тях или по силата на стар навик. Не приемайте за истина нещо само, защото е било изречено от някой авторитет, ваш учител, по-възрастен или по-знаещ от вас. Обмисляйте, анализирайте и проверявайте в практиката и, ако резултатите потвърждават казаното и спомагат за доброто на всички, приемете истината и я следвайте, приложете я в живота си.”
Буда

16.07.2013 г.

ПОВЕСТ

  Повестта много тясно се допира до разказа, от една страна, и до романа от друга. Понякога я определят като голям разказ или като малък роман. Това определение е чисто външно и доста относително. Да се прокара граница между повестта и разказа, и повестта, и романа по обем не всякога е възможно. Срещат и доста дълги разкази, които по размер се приближават към повестта, дори понякога я надминават; съществуват и къси повести.
  Обикновено повестта е по-голяма от разказа и по-малка от романа. В случая тя се явява като преходна форма между разказа и романа, от малката епическа форма към голямата.
  Като жанр в литературата, в повестта се дава по-широка, отколкото в разказа и не до там широка (но по-малко задълбочена) отколкото в романа картина на живота. В повестта се разказва не един епизод от живота на героя, а се привеждат редица епизоди и затова изобразяването на характера се дава в известно развитие и по-всестранно. Това обстоятелство води и до по-голяма сложност на сюжета. Веригата от събития в повестта е по-дълга, броят на действуващите лица е по-голям, но главното внимание се съсредоточава върху един - двама главни герои, чиито характер се изобразява най-широко.